Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka domácí

(Přesměrováno z Kočky)
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o kočce domácí. Další významy jsou uvedeny v článku Kočka (rozcestník).
Wikipedie:Jak číst taxobox
Jak číst taxobox

Kočka domácí

Kočka domácí
Kočka domácí
Vědecká klasifikace
Říše:Živočichové (Animalia)
Kmen:Strunatci (Chordata)
Třída:savci (Mammalia)
Řád:Šelmy (Carnivora)
Čeleď:Kočkovití (Felidae)
Podčeleď:Malé kočky (Felinae)
Rod:Kočka (Felis)
Druh:Kočka divoká (Felis silvestris)
Binomické jméno
Felis silvestris f. catus
Ragni a Randi, 1986

Kočka domácí (Felis silvestris, f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. Stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi felinae, malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Po svých předcích zdědila vynikající zrak, sluch a tělo dokonale uzpůsobené k lovu. Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na některých místech zpětně zdivočela. V Austrálii je kočka domácí vedena jako jeden z nejnebezpečnějších invazních druhů – paradoxně tam přitom byla původně do přírody vysazena úmyslně, aby kontrolovala přemnožené králíky a drobné hlodavce.

 Domestikace kočky domácí

Nejstarší známé důkazy o soužití člověka a kočky pochází z období asi před 4 500 lety. K domestikaci došlo ve Starém Egyptě v údolí Nilu. Dokladem jsou obrazy koček na stěnách hrobek, sošky koček a jejich mumie. Na rozdíl od ostatních zvířat si kočka vybrala člověka a ne naopak. Člověk totiž přitahoval ke svým skladištím potravin myši a krysy a těmito hlodavci se kočky živí.

Kočka divoká evropská 
Kočka divoká evropská
socha bohyně Bastet 
socha bohyně Bastet

Předkové těchto koček pravděpodobně patřili k poddruhům divoké kočky, kočky plavé, kočky divoké evropské a kočky stepní. Tyto poddruhy se staly předchůdci dnešních plemen kočky domácí.

Starověk

Staří Egypťané kočky uctívali jako božstvo a věřili, že mají moc chránit člověka před zlem. Přítomnost kočky v domě znamenala požehnání. Nejposvátnější byly černé kočky chránící egyptské chrámy. Nálezy mumifikovaných kočičích těl a kočičích amuletů, například i v hrobech faraónů dokládají kultovní uctívání koček v Egyptě, kde měly i svou vlastní bohyni – Bastet. Bastet byla kromě jiného i bohyní vycházejícího slunce, měsíce, plodnosti, štědrosti aj. Zobrazovali ji jako malou kočku se lví hlavou a později jako ženské tělo s kočičí hlavou. Vrchol jejího uctívání spadá do období kolem roku 500 před naším letopočtem.

Řekové a Římané pokládali kočku za zvláštní domácí zvíře, na lov myší upřednostňovali fretky. Později dostaly řecká bohyně Artemis, římská bohyně Diana a skandinávská bohyně Freya jistou podobu s kočkou.

Do Evropy se dostaly kočky obchodními cestami z Malé Asie. První doklady o kočkách nacházíme na řeckých vázách z 5. století př. n. l. O další rozšíření se postarali Féničané se svými obchodními loděmi.

Do Číny a Japonska se dostaly kočky z dnešní Indie. Kočky zde představovaly důležitou součást náboženských obřadů a v Číně měly za úkol ochraňovat zámotky bource morušového a chránit staré rukopisy v chrámech před potkany.

 Středověk

Za vlády římského císaře Octaviana Augusta se dostaly kočky do Říma, kde se staly ozdobou salonů bohatých Římanů. Brzy však se dostaly i do nižších vrstev a římští legionáři si je brali na svá vojenská tažení na sever a tak se kočky dostaly i do Velké Británie. Do 10. století našeho letopočtu byly kočky považovány za hodné ochrany, za přinášející štěstí a v mnohých krajinách (Anglie, Skotsko) byl vydán zákaz jejich zabíjení včetně stanovení pokuty za zabití.

Kočka a čarodějnictví

Pohled na kočku se změnil s příchodem středověké inkvizice, kdy se vše, co předtím na nich lidé obdivovali (pružné pohyby, individualita a nezávislost) stalo podezřelým. Inkvizice vyhlásila kočku za posedlou zlými duchy, protože má v očích pekelný oheň, a za spojenkyni čarodějnic a ďábla. V té době začaly být kočky upalovány spolu s čarodějnicemi, černá kočka se stala symbolem ďábla a například papež Řehoř IX. vyhlásil, že černé kočky chovají pouze církevní odpadlíci a vyhlásil je za ďábelská stvoření.

Přesto se však zejména v chudých vrstvách, ale i mezi šlechtici a duchovenstvem nalezli milovníci koček.

Kočka v Novém světě

Přes pronásledování koček ve vrcholném středověku používali námořníci kočky na svých lodích pro lov myší a krys. Takto se postupně kočky dostaly do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.

 Novověk

S nástupem novověku se situace koček znovu obrátila a v období baroka se staly ozdobou salonů. Postupně se však obyčejná kočka jevila příliš obyčejnou a začalo její šlechtění. V 17. století se do Evropy dostaly první dlouhosrsté kočky z perské provincie Chorasán. Ze začátku byly všechny dlouhosrsté kočky nazývané angorské podle Ankary, dnešního hlavního města Turecka.

Systematický chov koček existuje v Evropě asi 150 let. První výstava koček se konala v Londýně v roce 1871. Objevilo se na ní i několik exemplářů siamské kočky, v té době poprvé dovezené do Evropy. V dnešní době existuje celá řada organizací chovatelů koček, z nichž v Evropě je nejznámější Mezinárodní felinologická federace FIFe.

Kočičí tělo je přizpůsobené životu predátora – má ostré smysly, dokáže vyvinout velkou rychlost i pohybovat se potichu a je vyzbrojena zuby a zejména drápy k usmrcení kořisti. Má dlouhé tělo na relativně krátkých nohách, krátký krk, poměrně širokou a krátkou hlavou a středně dlouhý ocas. U ušlechtilých plemen koček se pak objevují záměrně vyšlechtěné odlišnosti od tohoto schématu.

 Fyziologické ukazatele

Fyziologické ukazatele
NázevHodnoty
Tělesná teplota38–39 °C
Puls100–120 úderů/min.
Dechová frekvence20–40 nádechů/min.
Tělesná hmotnost2–10 kg v závislosti na plemeni a pohlaví
Pohlavní cyklusdiestrický až polyestrický, provokovaná ovulace
Délka říje3–7 dní
Dospívání6–10 měsíc
Délka březosti58–70 dní
Početnost vrhu3–8 koťat
Porodní hmotnost80–120 g
Počet zubůmléčný chrup 26, trvalý chrup 30
Objem krve60–70 ml/kg hmotnosti

Vnitřní tělesná teplota domácí kočky je 38,0–39,5 stupňů Celsia, měří se obvykle v konečníku lekářským nebo veterinárním teploměrem. Koťata a mladí jedinci mají tělesnou teplotu trochu vyšší, dospělí kastráti naopak trochu nižší.

Dechová frekvence zdravé kočky, v klidu při pokojové teplotě, se pohybuje od 20 do 30 nádechů za minutu.

Tepová frekvence zdravé kočky v klidu při pokojové teplotě se pohybuje mezi 110 až 130 tepy za minutu.

Rozmnožování

Kojící kočka 
Kojící kočka

Většina koček pohlavně dospívá v 7. až 9. měsíci, kočky obvykle dospívají později než kocouři. U některých jedinců může dojít k pohlavní dospělosti už v 6 měsících věku, naopak u některých plemen, zvláště těch větších, dochází k pohlavní dospělosti až po jednom roce věku jedince.

Protože kočky tělesně dospívají později, než dojde k pohlavní dospělosti, kočky by se neměly nakrývat před dosažením aspoň 18 měsíců věku.

Kočky mohou mít dva vrhy ročně, v jednom vrhu může být až deset koťat. Proto je známkou zodpovědnosti, všechny kočky, které nejsou určené k chovu, včasně vykastrovat.

Říje

Říje trvá u koček zhruba 7 dní, ale její délka může být u konkrétních jedinců velice variabilní (zpravidla se však vejde do 3–15 dnů. Dochází k ní pravidelně na jaře a na podzim, popř. (zejména u ušlechtilých plemen) nepravidelně v kterémkoliv ročním období, či v průběhu celého roku po 3 týdnech až měsíci. Klasickými příznaky říje jsou neklid, protahování se, otírání se o nohy chovatele, nepravidelný a snížený příjem potravy a vytrvalé snahy uniknout ven za kocourem. Při silnějším pohlazení po zádech se většina koček staví do pářícího postoje (přední končetiny natažené vpředu, hrudník se dotýká země, pokrčené zadní nohy posunuté pod břichem a ocas nahoře nebo na straně). Kocouři v období říje projevují taktéž neklid, jsou více cítit a ve zvýšené míře značkují močí své teritorium.

Volně žijící kočky ohlašují říji močí a naléhavým voláním, na které často odpoví více kocourů. Kočka se otírá o předměty a válí se po zemi. Pokud by se v této fázi říje ke kočce přiblížil kocour, kočka by ho prskáním odehnala.

Kocouři na sebe vrhají hrozivé pohledy a hlasitě křičí. Velmi často dojde i k fyzické konfrontaci. S kočkou se často spojí jen jediný, nejsilnější kocour z celé skupiny. Zranění utrpěná při bojích s ostatními kocoury je jeden z důvodů, proč je úmrtnost nekastrovaných kocourů mnohem vyšší než u kastrovaných.

Když je kočka připravená k páření, dá to kocourovi najevo tím, že zaujme pářící postoj. Koitus trvá jen několik sekund a skončí násilným odstrčením kocoura kočkou, kočka může kocoura i napadnout. Kočka se během jedné říje může pářit s více kocoury.

Během styku s kocourem teprve drážděním samičích pohlavních cest dojde k ovulaci (provokovaná ovulace). To samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost, že kočka zabřezne.

Březost a porod

Březost domácí kočky trvá přibližně 9 týdnů, podle posledních průzkumů se fyziologická délka březosti pohybuje v rozmezí od 56 do 68 dní, přičemž u evropské kočky domácí je obvyklá délka březosti na spodní hranici, ušlechtilé kočky mohou jsou březí 63 až 65 dní.

Březí kočky bývají klidnější a víc žerou. V druhé třetině březosti je u většiny koček vidět zvětšené břicho a slabiny. Mléčné žlázy bývají zvětšené a překrvené, patrné v srsti. V poslední třetině březosti je, zvláště při větším počtu mláďat, břicho nápadně zvětšené, kočka více žere, je klidnější a častěji odpočívá. V břišní dutině je možno nahmatat dělohu a nenarozená koťata.

V posledních dnech před porodem dochází k výraznému zvětšení mléčných žláz, uvolnění pánve a ke zduření vulvy. Kočka může být neklidná, vyhledává tmavá a tichá místa k vrhu.

U siamských koček, někdy i u jiných ušlechtilých plemen, nemusí být ani v poslední třetině březosti patrné žádné změny a určení březosti může být obtížné bez rentgenového vyšetření, zvláště pokud v sobě kočka nosí jen jedno nebo dvě koťata.

Porod probíhá poměrně rychle, trvá 15 až 20 minut a zpravidla není potřeba zásah chovatele. Obyčejně se rodí 4 až 6, ale také až 10 koťat. U ušlechtilých plemen koček je často počet koťat nižší, porod trvá déle a může být potřebná asistence chovatele. Také úmrtnost novorozených koťat je vyšší, mnohdy až 50%, u některých plemen.

U koček může dojít k transplacentárnímu přenosu škrkavek z matky na koťata, proto je nutné matku a později i koťata odčervit.

 Novorozená koťata

Koťata se rodí slepá a hluchá, osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 100 gramů. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky.

Hned po porodu se matce začne vylučovat mlezivo (kolostrum), první potrava pro novorozená koťata. Teprve později jsou koťata krmena mlékem. Kočičí mléko není tak tučné jako kravské a obsahuje jen malé množství laktózy, proto je kravské mléko jako náhradní potrava pro koťata nevhodné a nebezpečné. Náhradním řešením pro krmení koťat, která ztratila matku jsou specializované mléčné náhražky nebo v krajní nouzi kondenzované mléko (Tatra), ředěné vlažnou vodou.

Koťata podporují produkci mléka masírováním okolí bradavek („mléčný krok“) a předením. Kotě si často oblíbí jednu bradavku a k té se vrací. Silnější jedinci obvykle vyhledávají přední páry bradavek, v nichž je produkce mléka intenzivnější. Pijí několikrát denně, zbytek času prospí. Kočka jim jazykem masíruje břicho, anální otvor a genitálie, čímž podporuje vylučování moči a trusu. Koťata sama ještě nejsou schopna samostatného vylučování.

Během několika dní po narození koťat se od nich kočka vzdaluje jen málo, krmení, voda a kočičí toaleta by se proto měly nacházet v blízkosti pelíšku.

 2–24 týdnů

Šestitýdenní kotě 
Šestitýdenní kotě

Koťata otvírají oči ve dvou týdnech věku. V té době váží okolo 200 gramů. Začínají vnímat svoje okolí a aktivně ho prozkoumávat. Učí se pohybovat se a od třetího týdne se objevují první kotěcí hry, při kterých se koťata učí běhat, skákat, plížit se a lovit, koťata poznávají okolí. Na konci prvního měsíce věku váží okolo 300 gramů a začínají se sama čistit. V tomto období je chovatel může začít přikrmovat. Koťata jsou čistotná a už v tomto věku se mohou naučit používat kočičí toaletu.

Období mezi pátým až sedmým týdnem je důležité pro socializaci koťat. Koťata si vytváření vztah k vlastnímu druhu a k druhům, se kterými přicházejí do styku. Koťata, která v tomto období neměla kontakt s člověkem, se budou lidem celý život vyhýbat a nikdy z nich nevyrostou přítulné kočky, na rozdíl od koťat, která měla v tomto období možnost socializace na člověka.

Ve věku deseti týdnů už jsou koťata vůči novým věcem obezřetnější a jejich povahy jsou plně vyvinuté.

Ve třech měsících jsou odstavená a jedí tuhou potravu. Dvanáct týdnů věku je u ušlechtilých plemen koček doporučený věk odběru koťat a jejich prodeji novému majiteli.

V tomto věku jsou koťata velmi hravá, loví pohybující se předměty a sourozence, brousí si drápky o předměty (i o nábytek, nemají-li škrabadlo nebo kočičí strom). Učí se také sociálnímu chování.

Ve volné přírodě, kde koťata zůstávají s matkou, ji následují při každodenních činnostech a učí se samostatně se čistit, lovit apod.

Okolo pátého měsíce věku dojde v výměně zubů.

 Kastrace

Kastrace koček je jediný spolehlivý způsob, jak u koček chovaných v bytě eliminovat říji a její projevy (rozstřikování moče, hlasové projevy), a jak u divoce žijících koček nebo koček s výběhem zamezit produkci nežádoucího potomstva.

Kastrované kočky mají delší průměrnou dobu života, drží se více doma, jsou přítulnější, mazlivější a klidnější.

Není pravda, že kastrovaná kočka ztratí schopnost lovit myši, tloustnutí kastrátů je spíš než přímý důsledek kastrace následkem sníženého energetického výdeje jedince.

Podle názoru některých chovatelů by všechny kočky, které nejsou určeny k cílenému chovu, měly být vykastrované.

 Ovariohysterektomie

Ovariohysterektomie je kastrace koček, samic. Jedná se o chirurgické odstranění vaječníků, vejcovodů a dělohy. Zákrok se provádí v narkóze a kočka se po ní zotavuje několik dní. Kastrace kočky vede k odstranění všech doprovodných projevů řije, kočka už nikdy nebude mít koťata. Kastrace je spolehlivou ochranou proti nemocem pohlavních orgánů (zápal dělohy, rakovina dělohy aj), výzkumy ukazují, že výrazně zmenšuje riziko výskytu rakoviny mléčné žlázy.

Existuje alternativní řešení kastrace a tou je sterilizace. Ta spočívá v podvázání vaječníků. Sterilizace ale neovlivňuje hormonální hladinu, kočka stále bude mít říji, i když nebude moci zabřeznout. Sterilizace také nemá žádný efekt jako ochrana před rakovinou. Současně může dojít i ke vstřebání podvazujícího materiálu a tím obnovení  Orchiektomie

Orchiektomie je kastrace kocourů. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se odstraní varlata, nadvarlata a část chámovodu. Tento zákrok by se měl provádět až v pohlavní dospělosti kocoura, ve věku kolem jednoho roku. Brzká kastrace může vést ke tvorbě močových kamenů, protože močová trubice neměla čas se pořádně vyvinout a rozšířit. Také může dojít k nevyvinutí sekundárních pohlavních znaků, které odlišují kočku od kocoura (větší vzrůst, tzv. kocouří hlava).

V přechodném období, kdy kocour už začíná značkovat ale není ještě dost starý na kastraci, se dá použít lék Androcur, který tlumí pohlavní pud.

Vzhledem k relativní jednoduchosti zákroku je kocour do 24 hodin po kastraci v původní kondici. Do dvou měsíců po kastraci je ale ještě schopen splodit potomstvo, protože při kastraci nedojde k odstranění všech spermií z vývodných pohlavních cest.¨

Kastrace odstraňuje nežádoucí projevy říje jako toulání se, vyhledávání koček v říji, značkování teritoria a upravuje intenzivní zápach moče. Kastráti jsou klidnější a raději se zdržují doma, nemají potřebu bojovat o teritorium či kočky.

 Plemena kočky domácí

více viz Plemena koček

Díky šlechtění (plemenitbě, chovu) vznikla celá řada jednotlivých plemen kočky domácí, která se navzájem liší nejenom barvou srsti, její kvalitou ale i stavbou těla, velikostí a barvou očí i povahovými vlastnostmi. I v současné době vznikají nová plemena koček.

Šlechtění koček si vyžaduje znalosti o daném plemeni (znalost uznaného standardu vyhlášeného FIFe, případně jiných organizací, které dané plemeno uznávají. Zárověň je třeba být členem nějakého klubu chovatelů, který svými vnitřními předpisy usměrňuje pravidla chovu koček s průkazem původu.

Do chovu jsou v dnešní době připuštěni pouze jedinci odpovídající platnému standardu. To, či jedinec standardu odpovídá, určí na výstavě posuzovatel. Každá základní organizace chovatelů koček ukládá ve svých předpisech chovatelům určitá práva a povinnosti, specifikuje zásady plemenitby daného plenene, které chovatel musí dodržovat a taktéž určuje podmínky, za jejichž splnění je možné jedince zařadit do chovu (určuje kolik a jakých výstav s jakými známkami musí jedinec absolvovat, jaký musí být jeho zdravotní stav a věk atd.) Na dodržování těchto předpisů dohlíží poradce chovu (zkušený chovatel, který má pravomoc vystavovat příslušné dokumenty, pomáhá jednotlivým chovatelům a dohlíží na jejich činnost).

V současné době se často hovoří o takzvaném týrání chovem – což je situace, kdy se u zvířat přešlechťují nekterí fyziologické znaky do té míry, že zvířatům zněmožňují normální život. jedná se například o perské kočky a další exotické kočky, které mají na základě deformovaného nosu a tlamy dýchací potíže. Toto týraní není doposud právně zakázáno a je tudíž na jednotlivých chovatelských organizacích, jak se k tomuto problému postaví.

 Kočka nebo kocour

Kočka pohlavně dospívá mezi 6. a 8. měsícem života. Celkový tělesný vývoj však končí až okolo jednoho roku života, u některých plemen koček i později. Po pohlavní dospělosti vyniknou pohlavní rozdíly mezi kočkou a kocourem. Kocour bývá větší, má širší krk a větší hlavu. Kočky bývají menší a jejich hlava má tvar trojúhelníku (záleží však na plemenu).

Nekastrovaný kocour je teritoriální a svůj revír si značí močí a otíráním se o předměty. Ze svého teritoria vyhání vetřelce. Narozdíl od kočky se toulá a při hledání samice v říji může strávit několik dní mimo domov. Po návratu hledá potravu a klidné místo na spaní.

Revír nekastrovaného kocoura je asi třikrát větší než teritorium nekastrované kočky.

Kočky nesnášejí změnu prostředí a nerady cestují. Při hrách ale nejsou tak agresivní jako kocouři.

S rostoucím věkem se kočka uklidňuje, méně si hraje. Kočky žijící v domácnosti jsou přítulné. Kočka se při dobré péči může dožít až 20 let.

 Nemoci koček

 • Vzteklina – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Vždy končí smrtí. Prevencí je každoroční očkování.
 • Borrelióza – mohou se nakazit všichni savci včetně člověka. Je přenášena klíšťaty a komáry. Očkování pro kočky zatím neexistuje, prevencí je používání repelentů, které zabrání přisátí klíštěte.
 • Panleukopénie – postihuje pouze kočky, často malá koťata. Často končí smrtí. Prevencí je očkování.
 • Virová rhinotracheitis – postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
 • Kaliciviróza – postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
 • Infekční peritonitída (Feline Infectious Peritonitis, FIP) – postihuje pouze kočky, vždy končí smrtí. Prevencí je vakcinace.
 • FIV, „kočičí AIDS“ – postihuje pouze kočky, končí smrtí.
 • kočičí leukóza, FeLV – postihuje pouze kočky, končí smrtí. Prevencí je vakcinace.
 • Campylobakterióza – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Človek se nakazí z infekčního trusu, projevuje se žaludečními a střevními problémy. Kočky se nakazí jen zřídka. Prevencí je hygiena.
 • Salmonelóza – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka, i plazi. Prevencí je hygiena.
 • Tuberkulóza – kočka se nakazí od nemocného člověka.
 • Dermatofytóza – kožní plíseň - mohou se nakazit všichni savci včetně člověka, k nákaze dochází přímým kontaktem nebo pobytem v kontaminovaném prostředí. U člověka i u zvířat se projevuje kožními změnami. Prevencí je hygiena.

 Parazitózy

 • Toxoplazmóza – kočky jsou definitivním hostitelem, mezishostitelem jsou ostatní savci včetně člověka. K přenosu dochází požitím tepelně nezpracovaného masa nebo trusem nakažené kočky. Prevencí je hygiena.
 • Echinokokóza – definitivním hostitelem je kočka a pes. Při nedostatečné hygieně se může z trusu nakazit i člověk. Prevencí je hygiena a odčervení kočky.
 • Giardióza – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. K nákaze dochází z infekčního trusu, u koček se projevuje málokdy. Prevencí je hygiena.
 • Škrkavka psí – človek není definitivním hostitelem, ale může dojít k opoudření larev škrkavek v lidském těle (larva migrans). Prevencí je hygiena a odčervování koček.
 • Tasemnice psí – kočky se nakazí spolknutím blechy. Prevence je odčervování koček.
 • Svrab – kočičí svrab se nepřenáší na jiné savce, u člověka může vyvolat lokální kožní reakci. Prevencí je hygiena a léčba postižených koček.
 • Ušní svrab – vyskytuje se často u zanedbaných koťat. Prevencí je hygiena a léčba nemocných koček.
 • Blechy – napadají všechny savce. Prevencí je hygiena a odblešování
kočka chovaná v městském bytě 
kočka chovaná v městském bytě

 Slovenské organizace chovatelů koček

 Světové organizace koček


 
Kočkovití

Malé kočky: kočka domácí | kočka divoká | kočka šedá | kočka bažinná | kočka pouštní | kočka černonohá | manul | kočka bornejská | kočka Temminckova | kočka zlatá | kočka bengálská | kočka plochočelá | kočka cejlonská | kočka rybářská | kočka pampová | kočka slaništní | kočka tmavá | kočka horská | rys kanadský | rys ostrovid | rys pardálový | rys červený | karakal | serval | jaguarundi | ocelot velký | ocelot stromový | margay | puma

Velké kočky: kočka mramorovaná | levhart obláčkový | irbis | lev | tygr | levhart skvrnitý | jaguár

Gepardi: gepard

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

cialis usa afhsdbcshoossyixmkp

(flelsloh, 29. 5. 2021 5:33)

drinking on cialis https://rcialisgl.com/ - where can i buy cialis online in canada is there an over the counter cialis?

braun pharmacy dgsolbvfdshoossyjltiv

(flelsVed, 28. 5. 2021 21:25)

where to buy generic cialis? https://krocialis.com/ - does medicare cover cialis 2018 is generic cialis available

sbbolthdBrextBtjInwaft

(icessHtf, 27. 5. 2021 21:28)

cialis 20mg shopping https://cialishav.com/ - cialis on line cialis 30 day

geeahdBrextBtjInwafg

(pasySwa, 26. 5. 2021 18:02)

cialis with dapoxetine https://ckacialis.com/ - canadian pharmacy cialis no prescription cialischeap

cialis no perscription overnight delivery afhsdbcshoossyyndgf

(Rebfflels, 25. 5. 2021 9:37)

brand name cialis online https://rcialisgl.com/ cialis black 800mg

viagra dapoxetine forum fhwsbbolthdBrextBtjInwafj

(Fmrficess, 23. 5. 2021 16:53)

cheapest cialis review https://cialisee.com/ - buy cialis online overnight delivery super cialis professional

watkins pharmacy dgsolbvfdshoossyexpqv

(Lbsoflels, 20. 5. 2021 10:23)

cialis with dapoxetine https://ucialisdas.com/ generic cialis

cuba gooding jr viagra commercial fhwsbbolthdBrextBtjInwafg

(Fmrficess, 20. 5. 2021 5:46)

buy real cialis on line us with american express florida https://cialisee.com/ - cialis coupon voucher cialis dapoxetine australia

cialis no prescription canada afhsdbcshoossyxizfz

(Rebfflels, 19. 5. 2021 21:41)

cialis with dapoxetine https://rcialisgl.com/ cialis coupon voucher

buy viagra perth fcsogsaxzvofbldBrextBtjInwaft

(Anooicess, 16. 5. 2021 13:04)

viagra duree de vie https://llviagra.com/ how to take viagra super active

gold pharmacy online frbdcacldBrextBtjInwafr

(Jebgicess, 3. 5. 2021 23:35)

impotence https://pharmacylo.com/ men's health

riteaid pharmacy dgsbvfdshoossyfujui

(Lhdvflels, 2. 5. 2021 17:54)

buy cialis pils on uk https://asciled.com/ cialis pills

can you take tadalafil and ultimate mens peak performance olgsasbnvoegfdBrextBtjInwafg

(GvdbDwero, 1. 5. 2021 8:46)

tadalafil 20mg price https://boxtadafil.com/ - tadalafil cipla tadalafil generic cialis

walmart pharmacy prices without insurance dgsbvfdshoossyxprel

(Lhdvflels, 25. 4. 2021 19:09)

cialis 20 mg sale https://asciled.com/ - how much is cialis without insurance buy 36 hour cialis

brookshires pharmacy afhdbcshoossynbgeu

(Rfvbflels, 25. 4. 2021 6:36)

cheap cialis for sale https://cileve.com/ generic cialis cheap

doctoral thesis help fhsbbolthdBrextBtjInwaff

(Fbsficess, 25. 4. 2021 1:20)

Accupril https://uspharmus.com/ Depakote

natural cialis olgsanvoegfdBrextBtjInwafu

(GrvDwero, 31. 3. 2021 17:45)

https://kloviagrli.com/ - viagra connect cvs https://vigedon.com/ - government funded viagra https://llecialisjaw.com/ - roman cialis https://jwcialislrt.com/ - cialis 10 mg https://jecialisbn.com/ - what does a cialis pill look like

Wikipedie

(..., 28. 9. 2011 11:05)

Je to celé zkopírované z Wikipedie že?? xD

Co to má znamenat s MEDVĚDEM LEDNÍM

(hfnfhgkdnjfn hgnfjfb, 28. 2. 2011 19:20)

Já sem napsala do vyhledávače medvěd lední rozmnožování,soužití s ostatními a potrava tak nevím co to dělás medvědem ledním

haha

(to ti může bejt jedno, 18. 3. 2010 16:52)

tady někdo používal Google, co?? xD